Soru SorHemen Ara
İlk Yardım Nedir?

İlk Yardım Nedir?

İlk Yardım Nedir

İlk yardım nedir diye sorulduğunda akla ilk gelen çoğunlukla hayat kurtarmaktır. Çünkü ilk yardım çoğunlukla hayat kurtarmak ile aynı anlama gelmektedir. Bu bakımdan ilk yardım personeli oldukça önem arz etmektedir. Doğal afetlerde, kazalarda, hastalıklarda yapılan ve çoğunlukla hayat kurtaran müdahaleye ilkyardım denilmektedir. İlk yardımda bulunan kişinin muhakkak ilk yardım sertifikasının olması gerekmektedir. Çünkü bir acil durumda yapılacak herhangi bir yanlış müdahale çok ciddi sonuçlara yol açabilmektedir. Kırık , çıkık ,yaralanmalar, bayılmalar ,beyin kanamaları ,kalp krizleri gibi durumlarda ilkyardımın önemi oldukça büyüktür. Alfa VİP Ambulans olarak bu konuda oldukça deneyimli personellere görevlendirme yapmaktayız.

İlk Yardım Çantası İçindekiler

 • İki adet büyük olacak şekilde sargı bezi
 • Hıdrofil gaz
 • Üçgen sargı
 • Antiseptik solüsyon
 • Flaştır
 • Çengelli iğne bol miktarda 
 • Paslanmayan makas
 • Esmark bandajı
 • Yara bandı
 • Fener
 • Soğuk kompres 
 • Solunum maskesi
 • Eldiven
 • Turnike 

Boğulma Durumunda İlk Yardım?

Boğulma durumunda ilk yardım oldukça hayat önem arz eden bir konudur. Tıbbı anlamda boğulma beyne ve diğer dokulara oksijen gitmemesi ve bu yapılarda meydana gelen bozulmalara verilen isimdir.  Bazen boğulma gerçekleştiğini çevresinde bulunan insanlar anlamayabilirler. Bu bakımdan boğulma belirtilerini bilmekte fayda vardır.  Boğulma yaşayan kişi nefes almakta zorluk yaşar, hızlı hızlı ve kesik kesik nefes alır, dudaklarda morarma gerçekleşirken çoğu zaman ağızda köpüklenme gerçekleşmektedir. Böyle durumlarda karşılaşıldığında kişinin boğazını sıkacak aksesuarların çıkarılması veya gevşetilmesi gerekmektedir. Suda boğulma dışında bir boğulmayla karşılaşıldıysa acil olarak ambulans çağırılmalıdır. Bir şeyler yedirip içirilmekten kaçınılmalıdır.

İlk Yardımın Amaçları?

İlk yardımın amaçları öncelikle hayat kurtarmaktır. Bunun ardından kişide meydana gelebilecek kalıcı hasarların önüne geçmektedir. Yaralanmalar, kazalar, geçirilen diğer ani rahatsızlıklarda ilk yardımın önemi oldukça hayatidir. Örneğin; herhangi bir yaralanmadan dolayı kan kaybı yaşayan bir yaralının kan kaybından dolayı hayatını kaybetmesi oldukça muhtemeldir ve müdahalede bulunulması gerekmektedir. Bu gibi durumlar için ALFA VİP Ambulans deneyimli personeli ile hizmet vermektedir.  İlk yardımın hızlı bir şekilde olay yerine ulaşması da oldukça önemlidir.

İlk Yardımda Yapılması Gerekenler?

İlk yardımda yapılması gerekenler oldukça önemlidir. Öncelikle hastanın veya yaralının nesi olduğu hakkında bilgi sahibi olunması gerekmektedir. Sakin kalarak belirtileri takip edilmeli ve sağlık personellerine haber verilmelidir. Yardım gelene kadar ilk yardım çantasında bulunan malzemeler kullanılmalıdır. Yaralının ve ya hastanın nefesi alış verişi ve nabzı takip edilmelidir. Bunlar oldukça hayati önem taşımaktadır. Bir şeyler yedirip içirilmekten kaçınılmalıdır.

Yaralanmada İlk Yardım?

Yaralanmalarda ilk yardım için muhakkak ilk yardım bilgisine sahip olunması gerekmektedir. Aksi takdirde geri dönüşü olmayan sonuçlar ortaya çıkabilmektedir. Kan kaybı yaşanan durumda kanın durması için müdahalede bulunulmalı ve sağlık personeline haber verilmelidir. Yaralıda herhangi bir cisim saplanma durumu varsa kesinlikle çıkarılmaması gerekmektedir. Mümkünse yaranın üzeri temiz nemli bir bezle örtülmelidir.

Sık Sorulan Sorular

Kısaca ilk yardım nedir?

İlk yardım hayat kurtaran, hasta veya yaralıda kalıcı hasar kalmasını engelleyen uygulamalara verilen isimdir.


Temel ilk yardım uygulamaları nelerdir?

Oluşabilecek diğer yaralanmalardan koruma, sağlık personeline bilgi verme, kurtarma olarak belirtilmektedir. En önemli konu hasta veya yaralının diğer yaralanmalara karşı korunmasıdır.


İlk yardım ve önemi nedir?

İlkyardım hasta veya yaralanın kurtarılması için yapılan uygulamalara veren isimdir. Hastanın veya yaralının hayatının kurtarılması ve oluşabilecek hasarların önlenmesi açısından büyük önem taşımaktadır.